آرشیو مطالب

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب

تگ(برچسب)

طراحی سایت خوب چه ویژگی هایی دارد؟

نکته ي آخر این که  مهم ترین عامل، تعیین تفاوت اساسی، بین طراحی وب سایت موفق و ناموفق می باشد. با وجود اینکه درک افراد از یک طراحی سایت خوب از فردی به فرد دیگر متفاوت است، برخی از قراردادها یا (کنوانسیون) ها تاسیس شده و شما می توانید از این استاندارد ها پیروی کرده و اطمینان حاصل فرمایید که دسترسی به وب سایت شما برای تمامی افراد امکان پذیر می باشد.

طراحی سایت خوب

هنگامی که شما در حال طراحی سایت خود هستید، به ویژه كه این روزها به طور مداوم باید از این حقیقت آگاه باشید که برای دسترسی به وب سایت شما، مرورگرها و دستگاه های متعددی وجود دارند که افراد می توانند از آنها استفاده نمایند. در اين سالها افراد زيادي می توانند به صورت مستقیم به اینترنت وصل شده و به وب سایت شما دسترسی پیدا کنند.

 

حتی می توانند از طریق استفاده از تلفن همراه خود، سایت شما را باز نمایند. گذشت آن روزهایی که مردم فقط از اینترنت اکسپلورر به عنوان مرورگر اصلی اینترنت استفاده می کردند. همچنین طراحی سایت شما بستگی به برنامه ریزی شما نیز دارد که چه مواردی در آن به نمایش گذاشته شود. آیا فقط دارای متن یا عکس یا ویدئو و یا ترکیبی از تمامی اینها باشد؟

پس طراحی وب سایت شما باید بر این اساس باشد. اگر وب سایت شما صرفاً برای انتشار مطالب طراحی شده است ، پس سعی کنید تا حد ممکن کمتر از تصاوير گرافیکی استفاده نمایید. زیرا افرادی که به وب سایت شما مراجعه می کنند از مطالب و محتوای وب سایت شما بهره می برند و نه از تصاویر و ویدئو های وب سایت شما.

به طور مشابه اگر تخصص شما انیمیشن می باشد و طراحی وب سایت خود را به گونه ای انجام داده اید که کارهای فلش انیمیشن شما را به نمایش درآورد، بنابراین نیازی نیست که نگران باشید که در وب سایت شما محتوا و متنی برای دسترسی افراد وجود ندارد. بنابراین هنگامی که می خواهید طراحی سایت خود را شروع نمایید باید تمامی این پارامترها را در نظر بگیرید.

اما آیا این بدان معنی است که طراحی سایت شما همیشه باید منطبق با انواع مرورگرها و دستگاه ها باشد و نباید بر روی کسب و کار خود و هر آنچه که هست تمرکز نمایید! پس چه کاری باید انجام دهید؟ نه من دقیقاً این را پیشنهاد نکردم؛ کافی است فقط حواستان به دستورالعمل های طراحی سایت که در متن زیر ارائه شده باشد، این اطمینان به شما داده خواهد شد که ۹۵٪ افراد در اینترنت می توانند به وب سایت شما دسترسی داشته باشند.(آن ۵٪ هم همیشه هستند افرادی که نمی توانند به راحتی به یک وب سایت دسترسی پیدا کنند. خیلی هم مهم نیست که چه می کنند!)

۱- ایجاد یک طراحی سایت سبک:

در صورت امکان در طراحی سایت خود از جاوا اسکریپت و یا گرافیک های حجیم که بر بخش عمده ای از عملکرد وب سایت شما تاثیر می گذارد، استفاده ننمایید. به عنوان مثال اگر برخی اطلاعات مهم در وب سایت شما وجود دارد و افراد نیازمند به دسترسی به این اطلاعات قبل از انجام هر معامله ای با شما هستند، پس سعی نکنید ارائهء اطلاعات و دسترسی به آن فقط از طریق جاوااسکریپت و یا فایل تصویر و انیمیشن باشد.

تمامی مطالب مهم خود را باید فقط به صورت متن در دسترس عموم قرار دهید؛ حتی اگر مجبور به استفاده از تصاویر و چیزهای دیگری شدید، همیشه مطمئن شوید که متنهای جایگزین دیگری برای آن در نظر گرفته اید.

۲- رنگ ها در طراحی سایت

در طراحی سایت خود از رنگهایی که باعث فشار بر روی چشم می شود استفاده ننمایید. اگر می خواهید افراد به وب سایت شما بارها و بارها مراجعه نمایند و از مطالب شما استفاده کرده و یا با شما وارد معامله شوند، باید تا حد امکان شرایطی برای آنها فراهم کنید که از حضور در وب سایت شما لذت ببرند.

اگر ترکیب رنگ در وب سایت شما پر فشار باشد، دیگر مهم نیست که طراحی سایت شما چقدر عالی است؛ پس از مدتی افراد از حضور در وب سایت شما احساس خستگی کرده و دیگر به وب سایت شما مراجعه نمی کنند.

همچنین همیشه مراقب رنگ پس زمینه ي متن ها و مطالب باشید که روشن تر از متن و یا بالعکس آن باشد.

۳- حرکت در طراحی سایت

در طراحی سایت خود تعریف دقیق و درستی از حرکت در سایت داشته باشید. اگر در وب سایت شما صفحات چندتایی وجود دارد، حتماً باید تعریف برجسته ای از سیستم حرکت و سهولت در حرکت در وب سایت برای تمامی افراد داشته باشید.

همانطور که در بالا ذکر شد اجازه دهید مرور وب سایت شما وابسته به تصاویر، جاوا اسکریپت و یا فلش انیمیشن باشد. در صورت امکان یک منوي اصلي را بصورت متني ایجاد نمایید. با طراحی سایت به صورت css می توانید منوي اصلي متنی مناسبی ایجاد نمایید.

۴- طراحی سایت با CSS

در طراحی سایت خود از css استفاده نمایید. زیرا می توانید مطالب و منوي وب سایت خود را به سبک خطی ظاهر نمایید. از آنجایی که همه ي صفحه بندی ها مربوط به کارگذاری از طریق تعاریف css و صرف نظر از اینکه چگونه متن شما (متنی یا گرافیکی) ظاهر می شود، طرح خوشایندی به نظر خواهد رسید.

تکنیک های طراحی سایت با css این اجازه را به شما می دهد تا موقتی وب سایت خود را با صفحه بندی کامل بارگزاری نموده بدون اینکه هنگام بارگزاری وب سایت شما غیر قابل دسترس شود. طراحی سایت با شیوه ي css همیشه به شما کمک می کند تا محتوای اصلی خود را قبل از لینک ایجاد پیوند ، در زیر نوار و یا سمت راست آن به نمایش بگذارید.

اگر از این اصول اساسی طراحی وب سایت پیروی نمایید در این صورت می توانید طراحی سایت خود را به رخ دیگران بکشید. به خاطر داشته باشید که شما طراحی سایت را به خاطر بازدیدکننده انجام می دهید نه برای هوا و هوس خودتان!